Świadome sny – Czym są i jak je osiągnąć. Czy łóżko ma znaczenie?

Podczas snu wyróżniamy dwie fazy, które powtarzają się cyklicznie są nimi : faza NREM trwająca koło 90 minut oraz faza REM trwająca 5 minut przy każdym następnym powtórzeniu cyklu wydłuża się o dodatkowe 5 minut nas interesuje najkrótsza z faz, czyli faza REM, ponieważ to podczas niej występują marzenia senne. A, więc do rzecz świadomy sen od zwykłego różni się tym, że podczas jego trwania mimo marzeń sennych przebudzony jest płat czołowy odpowiadający za świadome myślenie, gdy tak się stanie zyskujemy możliwość kontrolowania w mniejszym lub większym stopniu danego snu (w zależności od doświadczenia).

Podczas tego zjawiska możemy w śnie robić co tylko zapragniemy (Przy czym warto wiedzieć, że doznania w śnie są takie jak w świecie rzeczywistym np jedząc czekoladę czujemy jej smak).Przed zaczęciem treningu warto zaznaczyć, że nie należy się spodziewać natychmiastowych efektów średnio pierwszy świadomy sen uzyskują ludzie po 1-4 tyg (oczywiście bywają osoby, które miały takowy sen kilka razy w życiu nie używając żadnych technik).Wytrwałość może przynieść korzyści w postaci nawet codziennych snów, w których zachowamy świadomość.

Człowiek przez całą noc posiada kilka snów niektórzy mówią, że danej nocy nie przyśniło, im się nic jest to jednak nieprawda po prostu tych snów nie pamiętają, a co nam z snu świadomego, jeśli nie będziemy go pamiętać ?

By polepszyć pamięć dobrze jest założyć dziennik snów, w którym opisujemy jak najdokładniej nasze marzenia senne
Gdy nasza pamięć będzie już znacznie wydajniejsza niż wcześniej można przystąpić do próby wywołania snu świadomego poniżej wymienię kilka najlepszych i sprawdzonych technik:

Autosugestia

Autosugestia – Wbrew pozorom jest to bardzo skuteczna technika polega ona na kilkukrotnym powtarzaniu sobie w głowie przed zaśnięciem „Dzisiejszej nocy będę miał świadomy sen”.

Technika wstecznego mrugania

Technika wstecznego mrugania – Polega na tym, by położyć się do łóżka zamknąć oczy policzyć do 30 otworzyć oczy i spojrzeć na ręce następnie znów zamknąć i tak, dopóki nie otworzymy oczu będąc we śnie a dowiemy się tego po tym, iż ręce powinny delikatnie zmieniać wygląd.

Dobre łóżko

Łóżko drewniane

Dobre łóżko z wygodnym średnio-twardym materacem z pewnością nie zaszkodzi, a być może pomoże w osiągnięciu świadomego snu. Rekomendujemy naturalne drewniane łóżka i rodzimej produkcji materace. Przykładem mogą być łóżka z materacami Polskiego producenta z pod Krakowa – Meble Migdał – https://www.meblemigdal.pl/lozka-drewniane-sosnowe-do-sypialni

Test rzeczywistości

Test rzeczywistości – Ta technika polega na robieniu testu rzeczywistości co jakieś 15 minut podczas codziennych czynności takim testem może być np próba oddychania z zamkniętym nosem, wzbicia się w powietrze czy przełożenia palca przez dłoń, jeśli któraś z tych prób się przyśni i powiedzie prawdopodobnie odzyskamy świadomość.

Technika paraliżu sennego

Technika paraliżu sennego – Polega na położenia się do snu na plecach i leżeniu w bezruchu około pół h (W skrajnych przypadkach czas oczekiwania może być dłuższy) należy, wtedy unikać jakichkolwiek myśli po pewnym czasie powinny pojawiać się hipnagogi ( różne kształty, kolory i dźwięki) jest to oznaka, że jesteśmy o krok od snu, jeśli do tego momentu nie straciliśmy świadomości to najtrudniejsza część za nami teraz należy dać się ponieść hipnagogą, gdy nasze ciało zacznie obejmować paraliż będziemy powoli świadomie odpływać do snu.

Technika Zeza

Technika Zeza – Ta technika polega na tym, że zaraz po obudzeniu się należy nie otwierać oczu tylko pod powiekami skierować oczy do góry i zrobić zeza tak jakby chciało się zobaczyć środek czoła.